پارچه ی فوتر چیست و برای چه لباس هایی مناسب است

[ad_1]

یکی از پارچه های زمستانی که از زمان  های گذشته وجود داشته و بسیار کاربردی و پر طرفدار است، پارچه ی فوتر می باشد که از جنس پشم است و گرما بخشی خوبی در برابر سرما دارد. تولید پالتو یکی از رایج ترین کاربرد های پارچه فوتر است. در این مطلب از آی بولک می خواهیم در مورد پارچه فوتر صحبت کنیم تا بخوبی متوجه شوید پارچه فوتر چیست، چه ویژگی هایی دارد و برای چه لباس هایی مناسب است.

ویژگی های پارچه فوتر

پارچه فوتر پارچه شبیه به نمد می باشد که 80 درصد آن پشمی است و الیاف مصنوعی نیز در آن بکار برده می شود. ضخیم و گرم بودن و همچنین غیر قابل نفوذ بودن از جمله ویژگی های پارچه فوتر است. فوتر انواع مختلفی دارد و جنس مرغوبتر فوتر کشمیری است. مرغوب بودن پارچه فوتر به عواملی چون میزان پشم موجود در پارچه، نوع بافت پاچه و سایر الیافی که در کنار پشم بکار می روند بستگی دارد.

تولید پارچه فوتر بدون اقدامات بافت صورت می گیرد و اینگونه است که الیاف پشمی تحت فشار و حرارت و رطوبت بالا در هم تنیده می شوند و پارچه فوتر را بوجود می آورند. جالب است بدانید اسم پارچه فوتر از سوی فرانسوی ها برای این پارچه انتخاب شده و با وجود ضخامتی که دارد، چون از الیاف طبیعی تهیه شده، اکسیژن را بخوبی عبور می دهد و ایستایی آن بسیار شیک است.

پارچه فوتری که مرغوب باشد، جنس تقریبا سبکی دارد، براحتی اتو می شود و هیچ وقت گوله گوله نمی شود.

اگر پارچه ی فوتر تهیه کرده اید و براق بودن آن توجه شما را جلب کرد و یا بعد از اتو کشیدن برق افتاد، آن پارچه فوتر مصنوعی می باشد.

  • پارچه هایی که ایستایی دارند

برای اینکه بتوانید نوع مرغوب پارچه ی فوتر را تشخیص دهید چند راهکار به شما ارائه می دهیم:

  • پارچه فوتر را در مقابل حرارت مستقیم قرار دهید، اگر جنس آن تغییر کرد، به این معنی است که مرغوبیت زیادی ندارد و پشم آن مصنوعی است.
  • سبک بودن پارچه فوتر یکی دیگر از ویژگی های نوع مرغوب این پارچه است.
  • کمی کشسانی بودن و بازگشت پارچه به حالت اولیه بعد از کشیدن آن، ویژگی دیگر پارچه ی فوتر مرغوب می باشد.

پارچه فوتر برای چه لباس هایی مناسب است

پارچه ی فوتر چند نوع دارد، ساده، طرحدار و استرج که با توجه به لباس مورد نظر شما مورد استفاده قرار می گیرد. رایج ترین رنگ ها در پارچه فوتر عبارتند از مشکی، سبز پر رنگ، قهوه ای، خاکستری، زرشکی و زغالی. معمولا عرض پارچه های فوتر 150 است اما با عرض 140 هم وجود دارد.

پالتو و پانچ رایج ترین لباس هایی هستند که با پارچه فوتر تولید می شوند، اما دوخت شال، شلوار، دستکش و کلاه از دیگر کاربردهای پارچه فوتر می باشد.

شستشوی پارچه ی فوتر

در هنگام شستشوی پارچه فوتر، باید دقت کنید تا آسیبی به پارچه وارد نشود. هر پارچه بر اساس جنسی که دارد، نیاز به روش شستشوی خاصی دارد. بهتر است یک خشکشویی حرفه‌ای و معتبر را به پارچه فوتر خود بسپارید تا این کار را به صورت حرفه‌ای برای شما انجام دهد. راه دیگر این است که خودتان اقدام به شستشو کنید، اما با استفاده از آب سرد و با احتیاط. شستشوی دستی با آب سرد بهترین روش برای پارچه فوتر است. به‌خصوص برای پارچه‌های پشمی، دقت کنید که آب گرم ممکن است به آنها آسیب برساند.

برای شستشو در لباسشویی، پارچه فوتر را به حالت “wool” قرار دهید و دمای مورد نیاز برای پارچه پشمی را تنظیم کنید. سپس لباسشویی را اجرا کنید تا پارچه به درستی شسته شود.

در صورتی که پارچه فوتر دچار چین و چروک شده است، می‌توانید از اتو برای اصلاح آن استفاده کنید. اما حتماً مطمئن شوید که از درجه حرارت مناسب برای لباس‌های پشمی استفاده می‌کنید، یا با استفاده از خشکشویی‌هایی که دارای دستگاه اتو برای پارچه‌های پشمی هستند، چروک‌ها را بر طرف کنید.

برای نگهداری پارچه فوتر، می‌توانید آن را به صورت آویزان در کمد یا جالباسی قرار دهید، به شکل پهن و بدون تا کردن. این روش بهترین راه برای نگهداری پارچه‌های فوتر است و نیازی به اقدامات دیگر ندارد.

  •  همچنین بخوانید: پارچه آنغوره چیست

نتیجه گیری

پارچه فوتر یک پارچه زمستانی گرم و ضخیم است که برای تولید پالتو و پانچ مناسب است. این پارچه معمولاً از جنس پشمی با استفاده از الیاف مصنوعی تهیه می‌شود. برای تشخیص پارچه فوتر مرغوب، می‌توانید آن را در مقابل حرارت مستقیم قرار داده و سبکی، کشسانی کم، و بازگشت به حالت اولیه را بررسی کنید. پارچه فوتر برای تولید پالتو، پانچ، شال، شلوار، دستکش و کلاه مناسب است. برای شستشوی پارچه فوتر، بهتر است آن را در خشکشویی شستشو دهید یا در خانه با آب سرد و شوینده ملایم شستشو دهید.

 

[ad_2]

Source link

امیرحسین ابراهیمی
ارسال دیدگاه